"SOLIDARNY WROCŁAW"

Ośrodek Pamięć i Przyszłość

W 2010 r. obchodzimy 30. rocznicę powstania "Solidarności" – ruchu, od którego wszystko się zaczęło; ruchu, którego "narodziny" okazały się początkiem końca komunizmu. Na kartach historii walki z systemem komunistycznym Wrocław zapisał się szczególnie – w stolicy Dolnego Śląska narodziło się jedno z najprężniej działających środowisk opozycyjnych w kraju. To we Wrocławiu odbywały się największe w stanie wojennym manifestacje i nie bez przyczyny miasto zyskało wtedy miano „twierdzy Wrocław”.

 

Chcąc upamiętnić działania wrocławskiej opozycji – w ramach miejskiego programu obchodów rocznicy – 27 sierpnia 2010r. Ośrodek Pamięć i Przyszłość przedstawi Państwu ekspozycję "SOLIDARNY WROCŁAW" opowiadającą jej historię i wkład włożony w walkę o demokrację.

Ekspozycja rekonstruować będzie obraz lat osiemdziesiątych, przedstawiając charakterystyczne elementy rzeczywistości komunistycznej i systemu opresji, jak i życia codziennego. „Solidarny Wrocław” będzie opowieścią o życiu, jakie wówczas toczono, o walce z systemem, o tym, jak działały tajne drukarnie, radiowęzły i jak prowadzono działalność opozycyjną. Z drugiej strony ukazuje metody, jakimi władza komunistyczna posługiwała się w walce z wolnościowymi dążeniami Polaków. Wystawa pozwoli widzowi przenieść się na chwilę w czasie i samemu „doświadczyć” historii.

Wystawa zaprezentowana zostanie w specjalnie do tego celu stworzonej hali zlokalizowanej przed budynkiem Poczty Głównej przy zbiegu ul. Krasińskiego i al. Słowackiego. Prezentacji wystawy towarzyszyć będzie szereg projektów edukacyjnych i społecznych.